Jak prać i dbać o sukienkę brokatową?

Z reguły tkaniny brokatowe to głównie poliester lub poliamid w połączeniu z elastyną i naniesionym brokatem. O ile sama tkanina bez połyskującego dodatku jest łatwa w praniu i konserwacji, o tyle ta zdobiona brokatem już powoduje dodatkowe utrudnienia.

Jednak za nim napiszę jak  o nie dbać, wyzbądźmy się złej opinii na temat tkanin syntetycznego pochodzenia. Nowoczesne technologie tak dopracowały jakość tkanin na bazie poliestru jak i poliamidu, że są nie tylko przewiewne i miłe w dotyku, ale zaliczają się do tkanin łatwych w konserwacji i przechowywaniu. W takiej sukience nie będziesz się mocniej pocić, ani nie będziesz miała uczucia ciężkości. Są to nowoczesne tkaniny w których będziesz się czuła komfortowo o każdej porze roku. W przeciwieństwie do tkanin naturalnych możesz mieć pewność, że łatwość konserwacji – prania jest zdecydowanie większa, a kaskada różnorodności kolorów zachwyci najbardziej wymagającą z pań. Tkaniny syntetyczne cechują się poza przewiewnością dużą wytrzymałością i elastycznością – dzięki czemu będą pięknie dopasowywać się do figury oraz wyróżniają się większą odpornością na zagniecenia i odkształcenia. Tkaniny poliestrowe i poliamidowe dużo wybaczają, nawet przy niewłaściwej konserwacji, jednak należy się liczyć z tym, że w końcu się zbuntują, jeśli nie zadbasz o właściwą ich pielęgnację.

Jak dbać o dzianiny syntetyczne pokryte brokatem?

Brokat jest nanoszony na powierzchnię tkaniny za pomocą kleju lub wtapiany w jego strukturę. Błyszczący element jakim jest brokat nie radzi sobie z ciepłą wodą, więc należy unikać jego kontaktu z wodą powyżej 30 stopni Celsiusza. Rekomendujemy pranie w zimnej wodzie tzn poniżej 20 stopni. Suknie brokatowe przed praniem przekładaj na lewą stronę.  Zawsze namaczaj delikatnie tkaninę w wodzie z dodatkiem delikatnych mydeł lub płynów do prania. Nie używaj proszków. Po zamoczeniu - nie trzyj tkaniny – spowoduje to obluzowanie brokatu. Namaczaj ją, powtarzając ruch góra – dół. Ugniataj ją.  W trakcie prania możesz zaobserwować na powierzchni wody unoszące się błyszczące drobinki. To normalne, brokat w miarę używania i prania będzie opadał, a z czasem jego ilość na tkaninie zmaleje. Nie ma na to rady. Pamiętaj, tkanina sama w sobie jest na tyle atrakcyjna, że nadal będziesz mogła się cieszyć swoją suknią, nawet jeśli nadmiar brokatu opadnie. Nie wiruj i nie susz w suszarkach. Odciśnij nadmiar wody ręcznie a następnie rozłóż sukienkę na ręczniku w pozycji poziomej – aby obciążenia z wody nie porozciągały tkaniny. Pralki automatyczne mają programy prania ręcznego - pierz w ten sposób pojedynczą sukienkę - nie dokłądaj jej towarzyszek, aby było jak najmniej tarć. Ustawiając ten program konieczni sprawdź - temperaturę - ma być zimna woda i wyłącz odwirowanie. Zrobisz to ręcznie. Mimo, że technika często nas wyręcza z wielu nielubianych czynności, to w przypadku sukienki z brokatem wybrałabym tradycyjne ręczne pranie zamiast udogodnienia automatycznego. 

Dla pań, które nie są zwolennikami ręcznego prania jest jeszcze trzecie rozwiązanie – pralnia chemiczna, która wypierze suknię na sucho. Takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Co zrobić aby powstrzymać opadanie brokatu z sukienki?

Chcąc błyszczeć w świetle reflektorów często decyzja o wyborze sukienki pada na tę z brokatem, jednak należy się liczyć z tym, że brokat lubi się sypać. Takie jego prawo. Mniej lub więcej, ale jednak jest wszędzie. Jak sobie z tym poradzić?

Przed założeniem rozłóż sukienkę na ręczniku lub powieś na wieszaku w miejscu w którym będziesz mogła swobodnie wykonać poniższą instrukcję. Następnie weź lakier do włosów i dokładnie spryskaj całą sukienkę. Pozostaw do wyschnięcia. Lakier świetnie wiąże i skleja brokat. Nanoś go z odległości ok 10 cm. Nigdy nie rób tego z mniejszej odległości. Jeśli będzie za daleko to nie osiągniesz zamierzonego efektu, bedzie za bardzo rozproszony. Pamiętaj, aby zadbać o to, aby sukienka przed użyciem lakieru nie miała zagnieceń. Jeśli użyłaś lakieru za dużo, nadmiar możesz „zetrzeć” wchłaniając go drugim ręcznikiem. Nie pocieraj tylko przykładaj. Możesz tez użyć suszarki na chłodnym nawiewie – ale to może wymagać czasu i pamiętaj o odległości od tkaniny.

Jak przechowywać sukienkę z brokatem?

Sukienkę przełóż na lewą stronę. Możesz ją przechowywać w złożonej formie lub powieszonej na wieszaku, jednak pamiętaj aby użyć wewnętrznych tasiemek do zawieszenia. One nie tylko trzymają sukienkę na wieszaku dbając o to aby nie zsunęła się z niego, ale główne spełniają rolę przejęcia na siebie ciężaru sukienki, co zabezpieczy ją przed odkształceniami. Suknię brokatową bez względu na to czy będzie na wieszaku czy na płasko złożona, warto przechowywać w pokrowcu. Doskonale sprawdzą się zarówno te tradycyjne na suwak jak i próżniowe. W pokrowcu próżniowym tkanina może ulec licznym zagnieceniom co później może spotkać się z trudnością w wyprasowaniu. My rekomendujemy tradycyjne na suwak, otwierasz go i zakładasz suknię od razu na siebie, bez konieczności użycia żelazka.

Jak prasować sukienki brokatowe?

Prasowanie tkanin brokatowych często może spotkać się z wyzwaniem, jeśli nie dysponujemy odpowiednim urządzeniem. Codziennie prasujemy setki takich sukienek i wiemy, że najlepiej sprawdzają się żelazka parowe. Zawsze – bez względu na to jakie użyjesz żelazko – prasuj suknię na lewej stronie. Tkaniny syntetyczne dla wyprasowania nie potrzebują wysokich temperatur – stosuj najniższe dostępne. U nas to tzw. jedna kropka ok 110 stopni – jeśli używamy tradycyjnych żelazek. W przypadku parowych – pracujemy parą nie dotykając nim tkaniny, więc para aby była skuteczna musi być o dużym ciśnieniu przy wyrzucie. Zbyt wysoka temperatura na powierzchni samego żelazka może spowodować stopienie tkaniny i  dziurę. Sprawdzaj na etykiecie jakie jest zalecenie producenta sukienki, ale zawsze obligatoryjnie rób test na mało widocznym kawałeczku. Jeśli nie chcesz podejmować ryzyka uszkodzenia tkaniny, ochroń ją dodatkową bawełnianą tkaniną, wtedy będziesz miała pewność bezpieczeństwa użycia tradycyjnego żelazka. Żelazkiem parowym najlepiej jest prasować suknię w pozycji wiszącej, choć jeśli dysponujesz specjalistyczną deską do prasowania z wentylatorami i nadmuchami – możesz też prasować parą  w pozycji leżącej. 

 

To już wszystkie nasze porady jak dbać o sukienki brokatowe, aby jak najdłużej cieszyły swoim blaskiem.

 

Zadzwoń Napisz