Jak się ubrać do opery?

Nie wiesz jak się ubrać do Opery Narodowej? Z jednej strony, myślisz, że obowiązuje Cię elegancja. Z drugiej jednak strony przeczuwasz, że modowe konwenanse zmieniają się wszędzie, więc sukienki wieczorowe mogą być już przeżytkiem. Pora rozstać się z intuicją i sięgnąć do faktów: strój do opery wciąż musi być wieczorowy i bardziej formalny niż ten w teatrze, choć nie jest on już objęty tak restrykcyjnymi zasadami, jakie obowiązywały do okresu dwudziestolecia międzywojennego. 

Jak się ubrać do opery?

Do dwudziestolecia międzywojennego kobiety idące np. do opery Lwowskiej lub Wiedeńskiej, obowiązkowo zakładały długie suknie wieczorowe i atłasowe rękawiczki. Im bardziej niecodzienne materiały, tym lepiej - na widowni opery królowały żakardy, falbany, satyny i inne tkaniny. Kobiety o tym jak ubrać się do opery myślały przez długi czas. Przygotowywały ekstrawaganckie fryzury i szykowały dodatki w postaci szali czy biżuterii. Współczesne, niepisane zasady skróciły długość obowiązującej sukni. Nie musi ona sięgać do ziemi, ale zdecydowanie nie wypada przekroczyć progu opery w sukience przed kolana. Dopuszczalne są też spodnie - np. zaprasowane na kant. Wspomniane wyżej szale dzisiaj też są wskazane - przydadzą się np. jako okrycie, jeśli np. założysz elegancką sukienkę na ramiączkach. Jeszcze inną kwestią są zmieniające się pory roku. Wiosna, lato, jesień i zima rządzą się własnymi prawami, dlatego myśląc o tym jak się ubrać do opery, warto wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne

 

Bordowa sukienka Chabrowa koronkowa długa suknia

Jak się ubrać do opery latem?

W czym najlepiej iść do opery latem? Odpowiedź na to pytanie warto uzyskać przez początkową negację i zapamiętanie, w czym na pewno nie powinno się iść. Do opery latem nie pójdziemy w kwiecistych sukienkach, które najlepiej prezentują się na plaży lub miejskich wycieczkach. Nie założymy też sandałów i obuwia z odkrytymi palcami lub piętą. Warto natomiast wybrać wysokiej jakości sukienki koktajlowe, zdobione np. koronką. Świetnie sprawdzą się też dzianinowe sukienki midi o kimonowym kroju, które można wykorzystać np. na spotkaniach biznesowych i uroczystych konferencjach. Do opery zaleca się stosowanie ciemnych, stonowanych kolorów lub ewentualnej czerwieni w glamourowym wydaniu. W błąd wprowadzić mogą wysokie temperatury panujące na zewnątrz. Jeśli chcesz ubrać się do opery tak, by nie zaliczyć faux pas, to bez względu na pogodę, pamiętaj o cienkich, kryjących rajstopach.

 

Długa brzoskwiniowa wieczorowa suknia Długa granatowa wieczorowa suknia

Jak się ubrać do opery zimą?

Ubrania wieczorowe na zimę nie są ocieplane i wykonane z wełny. Podobnie jak w przypadku lata, do opery wybierajmy eleganckie sukienki i sięgajmy po połyskujące dodatki. Zimą zwróćmy szczególną uwagę na okrycia wierzchnie i obuwie. Zamiast skórzanej kurtki, warto wybierać żakiety, marynarki, bolerka i pudełkowe płaszcze. Zamiast długich kozaków lub nawet modnego, wiązanego obuwia na obcasie - klasyczne, całoroczne czółenka. Rajstopy nie powinny mieć więcej niż 60 DEN, a już na pewno unikajmy grubych, bawełnianych lub bambusowych propozycji. Przed wizytą w operze, zaplanujmy transport tak, aby jak najmniej drogi pokonać pieszo. Najlepiej ograniczyć ją do minimalnego wyjścia z samochodu i przejścia do środka budynku. Nie tylko nie zmarzniemy, ale też nie wniesiemy do opery błota lub śniegu. 

 

Fioletowa brokatowa długa suknia wieczorowa Modna suknia wieczorowa z długim rękawem

Strój do opery możesz zamówić przez Internet

Elegancki, wieczorowy ubiór do opery świadczy zarówno o szacunku do artystów, jak i kompetencji kulturowej. Każda z kobiet powinna mieć przynajmniej jedną sukienkę na specjalne okazje. Współcześnie projektuje się wiele kobiecych i pięknych sukienek, a ich dostępność w Internecie, ułatwia proces zakupowy. W sklepie Lakey oferujemy m.in. niepowtarzalne sukienki dla puszystych pań. Nasze ubrania wykorzystywane są nie tylko jako strój do Opery Krakowskiej czy na Zamku w Szczecinie, ale też na inne uroczystości, np. bale podczas karnawałów.

Zadzwoń Napisz