Jak się ubrać do teatru?
Zastanawiasz się, jak się ubrać do teatru? Na początku XX wieku obowiązywał sztywny dress code - mężczyźni ubierali się w stylu black tie, kobiety zakładały wieczorowe suknie lub małą czarną. Współcześnie wyjście do teatru nie jest takim wydarzeniem jak kiedyś, panuje też większa dowolność w doborze stroju - nadal powinien być to jednak strój odświętny. Jeśli chcesz wyglądać modnie, stosownie do sytuacji i przy tym czuć się wygodnie, to koniecznie przeczytaj poradnik Lakey. Podpowiemy Ci, w co się ubrać do teatru!
Ubiór a pory roku
Jak się ubrać do teatru w zależności od pory roku? Czy zimą można włożyć to samo, co latem? Jedno jest pewne - postaw na elegancję. Ogromną torbę typu shopper czy modny worek boho zostaw raczej w domu - dużo lepiej sprawdzą się kopertówka lub ozdobne puzderko na łańcuszku.
Jak się ubrać do teatru latem
Nawet najwyższa temperatura nie powinna tłumaczyć braku odpowiedniego stroju. To jak się ubrać do teatru, gdy z nieba leje się żar? Nie musisz zakładać ciemnych i ciężkich sukni, unikaj jednak zwiewnych sukienek maxi - one jednoznacznie kojarzą się z wakacjami. Postaw na klasykę, wybierając sukienki koktajlowe - jeśli sukienka ma odkryte ramiona, dobierz do niej bolerko, żakiet lub ozdobny szal: ramiona powinny pozostać zakryte. Koronkowe modele przed kolano lub wykonane z innych eleganckich tkanin mogą być też w jasnych kolorach - np. pudrowym różu. Komponując stylizację do teatru latem pamiętaj o odpowiednich butach! Wybierz klasyczne czółenka z zakrytą piętą i palcami na obcasie, możesz też założyć płaskie oxfordy czy lordsy - powinny komponować się jednak z resztą stroju.
Jak się ubrać do teatru zimą
W czym do teatru zimą? Nadal elegancko, choć zdecydowanie cieplej - kryjące czarne rajstopy, botki lub szpilki i eleganckie sukienki - może być koktajlowa lub wieczorowa z obowiązkowo zakrytymi ramionami (możesz np. dobrać bolerko lub żakiet). Zimą dobrze wyglądają ciemniejsze kolory - odcienie szarości, bordo, butelkowa zieleń czy klasyczna czerń. Pamiętaj o tym, że okrycie wierzchnie również powinno pasować do stroju do teatru - zamiast puchowej, krótkiej kurtki wybierz raczej płaszcz lub futerko.
Ubiór a gatunek spektaklu
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj spektaklu się wybierasz, wytarte jeansy są absolutnie zabronione. Na ważne premiery obowiązuje rygorystyczny dress code - eleganckie sukienki wieczorowe lub koktajlowe dla kobiet i garnitur dla mężczyzn. W innych sytuacjach można pozwolić sobie na delikatne odstępstwa, pamiętając jednak że wymagany styl to przynajmniej smart casual. Baw się dodatkami!
Jak się ubrać do teatru na musical
Nie wiesz, co założyć do teatru na musical? Bezpieczną i modną opcją będzie mała czarna lub koronkowa sukienka przed kolano. Postaw na stonowane kolory.
Jak się ubrać do teatru na komedię
Spektakl komediowy nie wymaga tak eleganckiej oprawy jak premiera w Teatrze Narodowym - zamiast sukienki wieczorowej możesz wybrać spódnicę ołówkową lub sukienkę, pamiętając jednak o tym, by ramiona zostały zakryte, a kreacja nie była zbyt krótka i wydekoltowana. postaw na stonowane kolory.
Jak się ubrać do teatru muzycznego
Wybierając się do teatru muzycznego możesz pozwolić sobie na lekkie odstępstwo od bardzo eleganckiej stylizacji - do eleganckiej sukienki dobierz bardziej odważną biżuterię, torebkę lub buty.
Jak się ubrać do teatru? Podsumowanie
Wybierając się na spektakl do teatru nie musisz wybierać sukienki wieczorowej (o ile nie jest to ważna premiera) - elegancka sukienka koktajlowa wystarczy. Kieruj się tą zasadą wybierając także sukienki dla puszystych. Jeśli chcesz założyć spodnie, wybieraj te materiałowe w kant lub cygaretki w neutralnych barwach. Obowiązkowo zestaw je z koszulą, elegancką bluzką i marynarką. Pamiętaj jednak, że taka stylizacja nie sprawdzi się we wszystkich sytuacjach. Zwróć uwagę też dobierając buty - niezależnie od pory roku i gatunku oglądanej sztuki, powinny mieć zakryte palce i piętę. Muszą także pasować do całej stylizacji. Mamy nadzieję, że uzbrojona w taką wiedzę nie będziesz miała problemu z tym, jak się ubrać do teatru - niezależnie czy to Roma, Bagatela, Capitol, Teatr Narodowy, Buffo czy Teatr Wielki.