Sukienka czy alba na komunię?

Sukienka komunijna czy alba liturgiczna? Ujednolicenie ubioru dzieci pierwszokomunijnych sprawia, że rodzice nie musząjuż podejmować decyzji dotyczących stroju podczas uroczystości. A co z przyjęciem? Lepsza sukienka czy alba, w której dziecko przyjmowało sakrament? Tu zdania rodziców są podzielone.

Sukienka czy alba?

Temat stroju na Pierwszą Komunię w większej mierze dotyczy dziewczynek i ich rodziców - u chłopców temat jest prostszy: eleganckie spodnie i koszula, a na wierzch alba, która po zakończonej uroczystości w kościele może zostać wymieniona na marynarkę, kamizelkę lub sweter. Dziewczynki z kolei często chcą czuć się wyjątkowo podczas tego ważnego dnia, dlatego ich rodzice na pytanie sukienka czy alba, odpowiadają: i to i to. Alba liturgiczna do kościoła (w wielu parafiach jest to zarządzenie odgórne), sukienka po uroczystości, w gronie rodziny i znajomych.

To rozwiązanie często jest też podyktowane wygodą i funkcjonalnością - dzieci się brudzą, a biała alba powinna prezentować się nienagannie nie tylko podczas przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, ale i przez cały tzw. biały tydzień. Przebranie dziecka po oficjalnej części jest zdecydowanie dobrym pomysłem.

Sukienka komunijna - plusy i minusy

Obecnie znaczna część parafii narzuca rodzicom konkretny strój - alby liturgiczne albo sukienki komunijne. Plus tego rozwiązania jest taki, że dzieci wyglądają w miarę jednakowo - w końcu najważniejsze powinno być przyjęcie sakramentu. Dla niektórych jest to też minus, bo chcą wyglądać wyjątkowo, wyróżnić się z tłumu. Wielu rodziców decyduje się jednak na zakup drugiego stroju dla dziecka, w którym wystąpi ono na przyjęciu komunijnym. W przypadku dziewczynek najczęściej są to specjalnie na tę okazję przygotowane eleganckie sukienki na komunię. My także przygotowaliśmy parę propozycji - długie, krótkie, z tiulowym dołem lub zupełnie proste... Jest w czym wybierać! Plus sukienki komunijnej na przebranie? Jest idealnie dobrana do Twojego dziecka (w przeciwieństwie do alby liturgicznej), a jeśli wybierzecie uniwersalny, elegancki fason, to córka z powodzeniem może założyć ją także na inne okazje, jak np. urodziny czy wesele członka rodziny.

Alba komunijna: plusy i minusy

Alba komunijna z założenia jest bardzo prosta, choć na rynku pojawiają się też modele zbliżone do sukienek - z rozkloszowanym dołem. Ten skromny strój często wybierany jest do kościoła na oficjalną ceremonię - dzięki temu rozwiązaniu dzieci wyglądają adekwatnie do sytuacji oraz wieku, nie ma też obaw, że któraś z dziewczynek przyjdzie w niestosownie bogatej sukni, przypominającej balową. Minusy? Do szycia alb często wykorzystuje się materiał, który wprawdzie nie gniecie się, ale też nie oddycha przy wysokich temperaturach, a to może powodować dyskomfort.

Podsumowanie

Nie wiesz, na jakie rozwiązanie się zdecydować - czy lepsza będzie sukienka komunijna czy alba liturgiczna? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Często jednak rodzice nie do końca mają wpływ na to, w czym ich dziecko przyjmie sakrament Pierwszej Komunii - decyduje parafia lub demokratyczne głosowanie. Jeśli Twoja córka marzy o sukience komunijnej, nie pozbawiaj jej tej możliwości, podczas ceremonii dostosujcie się do reszty, a na spotkanie komunijne wybierzcie inny strój. Nasz sklep internetowy LaKey przygotował eleganckie, białe sukienki na komunię a także inne sukienki dla dziewczynek. Sprawdźcie!

Zadzwoń Napisz